Sukulenty

  • Galeria fotografii


Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego posiada jedną z największych kolekcji sukulentów w Polsce. Liczy ona ok. 700 gatunków z rodziny Cactaceae i ok. 1400 gatunków innych sukulentów i ciągle jest powiększana. W dziale tym zgromadzone są sukulenty z całego świata, pochodzące z najsuchszych miejsc na naszym globie, głównie z pustyń i obszarów górskich znajdujących się w strefie tropikalnej. Ale nie tylko, gdyż i w naszej strefie klimatycznej występują przedstawiciele tej grupy roślin, np. popularne rojniki i rozchodniki. Nazwa "sukulenty" pochodzi od łacińskiego słowa succus, czyli sok.

Sukulenty posiadają zdolność magazynowania wody w mięsistych organach zawierających specjalną tkankę wodną, zwaną miękiszem wodnym, co pozwala im przetrwać długotrwałe okresy suszy. Podzielić je można na sukulenty łodygowe (kaktusy, wilczomlecze), liściowe (grubosze, aloesy, agawy) i korzeniowe (głównie z rodzin dyniowatych i trojeściowatych oraz niektóre gatunki pelargonii). Charakteryzują się znacznie ograniczoną transpiracją, a system korzeniowy mają płytki i słabo rozwinięty. Tego typy rośliny zaliczane są do kserofitów, czyli suchorostów. Kolekcja sukulentów w Ogrodzie rozmieszczona jest w trzech szklarniach i na terenie otwartym.

Szklarnie to: kaktusiarnia, "Sukulenty Afryki" i "Sukulenty Meksyku". W kaktusiarni zgromadzone są kaktusy występujące na kontynencie amerykańskim oraz część sukulentów rosnących na innych obszarach. Niektóre rośliny zostały wysadzone bezpośrednio w gruncie. Można tu zobaczyć wysokie gatunki kaktusów, jak Cereus jamacaru, liczne agawy, drzewiaste formy wilczomleczy, np. Euphorbia tirucalli czy E. ramipressa, a także rośliny z rodzajów Aloe, Crassula i Sansevieria. Na parapecie natomiast wyeksponowane są w doniczkach niskie formy kaktusów i innych sukulentów. "Sukulenty Afryki" to ekspozycja obejmująca gatunki występujące wyłącznie na kontynencie afrykańskim, czyli liczne aloesy, wilczomlecze, grubosze, stapelie, przypołudniki i wiele innych. Wśród wilczomleczy wyróżniają się gatunki przypominające wyglądem kaktusy, choć nimi nie są. Jest to zjawisko KONWERGENCJI, czyli upodabniania się roślin występujących w podobnych warunkach siedliskowych.

Interesującym gatunkiem jest np. Pachypodium lamerei - roślina o pniu pokrytym mocnymi cierniami i zwieńczonym pióropuszem liści, występująca wyłącznie na Madagaskarze. Jednak najciekawszą grupą roślin w tej szklarni jest rodzina przypołudnikowatych - Aizoaceae, i jej główny przedstawiciel - rodzaj Lithops. Rośliny te zwane są potocznie "żywymi kamieniami", gdyż swoim wyglądem upodabniają się do kamienistego podłoża, na którym rosną. Zjawisko to nazywane jest MIMIKRY. - "żywe kamienie" zawierają ponad 90% wody i są w najwyższym stopniu przystosowane do siedliska fizjologicznie suchego. W szklarni "Sukulenty Meksyku" zgromadzono rośliny występujące wyłącznie na obszarze Meksyku, głównie z rodzin Cactaceae, Agavaceae i Crassulaceae. Wśród roślin rozmieszczone są eksponaty - przykłady gospodarczego wykorzystywania sukulentów w Meksyku, np. przedmioty wykonane z włókna agaw. Przedstawiono tu również cykl produkcyjny tequili, czyli popularnej w Meksyku wódki, wytwarzanej wyłącznie z soku niektórych agaw, a także wyroby rękodzielnicze miejscowych Indian.

Na terenie otwartym Ogrodu, na kwaterze przy wejściu do kaktusiarni, można obejrzeć wysadzone w żwirze gatunki kaktusów mrozoodpornych (głównie opuncji), które bardzo dobrze rosną, kwitną i owocują w naszych warunkach klimatycznych, bez konieczności przenoszenia ich na zimę do ciepłych pomieszczeń. Znoszą one nawet silne mrozy. Rośliny te można również zobaczyć w dziale systematyki roślin, wysadzone na pagórku między palmiarnią a kaktusiarnią. W tymże dziale rosną też sukulenty z rodziny Crassulaceae. Są to rojniki i rozchodniki występujące w naszej strefie klimatycznej.

Jacek Kański

Wybierz język

small poland flag   small english flag

Plan Ogrodu

plan ogrodu maly nowy

Roślina roku 2015

roślina roku 2015

Polub Ogród Botaniczny na Facebooku

Sonda

Czy odwiedziłaś/eś już nasz Ogród?