alt

EFEKTOWNE OLBRZYMY

Nazwa rodzajowa Miscanthus zaczerpnięta została z języka greckiego (mishos – źdźbło, anthos – kwiat). Rodzaj ten jest reprezentowany przez 20 gatunków okazałych, kępowych lub rozłogowych traw. W stanie naturalnym występują one we wsch. i pd. – wsch. Azji zasiedlając różnego rodzaju ekosystemy od bagien i przybrzeżnych nizin po zbocza gór i obrzeża lasów. Ich ozdobą są gęste, okazałe kwiatostany o srebrzyście owłosionych kłoskach oraz wąsko lancetowate, łukowato zwisające liście. Osiągają wysokość 1,5 - 4 m. Kwitną od sierpnia do października.

Najczęściej pojawiającym się w ogrodach gatunkiem jest miskant chiński (Miscanthus sinensis). Do Europy trafił na przełomie XIX i XX w, kiedy zapanowała moda na egzotyczne trawy. Jedną z najstarszych odmian jest ‘Gracillimus’ o wąskich soczyście zielonych przewieszających się liściach. Warte uwagi są odmiany ‘Ferner Osten’, wytwarzająca gęste kwiatostany o bordowym zabarwieniu na początku rozwoju oraz ‘Silberfeder’, której wiechy są srebrzystobiałe. Interesujące są odmiany ‘Zebrinus’ i ’Giraffe’ o poprzecznie żółto prążkowanych liściach.

Miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus) jest jednym z najbardziej mrozoodpornych miskantów – znosi temperatury do – 34 ̊C. Jedwabiście miękkie, srebrzyste kwiatostany mogą pojawić się już w lipcu. Dobrze rośnie w półcieniu. Cenną, najobficiej kwitnącą jest odmiana ‘Robustus’. Jej kwiatostany pozostają w stanie pełnej wartości dekoracyjnej aż do wiosny następnego roku. Inną godną uwagi odmianą jest ‘Gotemba’ o żółto podłużnie paskowanych liściach.

Najwyższą rośliną rodzaju Miscanthus jest miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus). Wytwarza grube źdźbła o wysokości 2-4 m. W polskim klimacie wiechy do zakończenia wegetacji znajdują się w fazie początku kłoszenia. Miskant ten wykorzystywany jest również do celów przemysłowych jako roślina energetyczna, surowiec w przemyśle celulozowo-papierniczym i meblarskim.

Gatunkiem, który rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych i suchych, jak też cienistych i wilgotnych, jest miskant kwiecisty (Miscantus floridulus). U podstawy kępy pędy są silnie skupione, dlatego stare okazy mają charakterystyczny maczugowaty pokrój. Walorem tej rośliny jest jesienna, czerwona barwa liści.

Miskanty to trawy polecane do parków i dużych ogrodów. Są doskonałym uzupełnieniem naturalistycznych kompozycji roślinnych. Ładnie prezentują się posadzone pojedynczo. Ponieważ charakteryzują się szybkim przyrostem mogą służyć jako rośliny osłonowe. Miskant cukrowy warto sadzić w luźnych grupach jako tło dla innych roślin rabatowych, a chiński nadaje się do uprawy w dużych donicach. Przebarwiający się jesienią miskant kwiecisty może być ciekawym akcentem kolorystycznym jesiennej rabaty. Pozostawione do wiosny mogą być też zimową ozdobą ogrodu.

Miskanty dobrze rosną na glebach średnio żyznych, umiarkowanie wilgotnych, w miejscach słonecznych. Rozmnaża się je wiosną jeszcze przed ruszeniem wegetacji przez podział kęp.

Wstecz

COPYRIGHT © Daniel Skarżyński 2008Sebastian Gąsior 2016