alt

 

Dział Roślin Szklarniowych prezentuje rośliny tropikalne i subtropikalne, a także kaktusy i inne sukulenty.

Wrocławski Ogród Botaniczny posiada znaczącą kolekcję sukulentów. Rośliny te w naturze rosną na suchych, pustynnych obszarach obu Ameryk, Afryki Płd., Madagaskaru i Wysp Kanaryjskich. Doskonale radzą sobie z długotrwałą suszą, gromadząc w wyspecjalizowanych tkankach duże ilości wody. Przed utratą wody chroni je wiele cech morfologicznych i anatomicznych, takich jak np. kulisty lub walcowaty kształt, gruby naskórek, nalot woskowy czy bardzo liczne włoski. Kaktusy, będące najbardziej charakterystyczną grupą sukulentów, pochodzą z Ameryki. O ich urodzie stanowią baryłkowate kształty, różnobarwne ciernie i atrakcyjne kwiaty. Znaczna ich liczba zgromadzona jest w historycznej kaktusiarni. Podczas zwiedzania warto również obejrzeć ekspozycje tematyczne: „Sukulenty Meksyku” oraz „Sukulenty Afryki”.

alt

Fot. 1. Kolekcja kaktusów zgromadzona w szklarni wystawienniczej prezentującej sukulenty Meksyku.

alt

Fot. 2. Kolekcja „Sukulenty Afryki”.

Bogata kolekcja roślin tropikalnych usytuowana jest w trzech szklarniach udostępnionych dla zwiedzających. Najistotniejszą część stanowi Kolekcja Narodowa Rodziny Bromeliaceae. Ananasowate są w większości epifitami pochodzącymi z obszaru obu Ameryk. Jest to bardzo zróżnicowana grupa, zasługująca na szczególną uwagę ze względu na swoje nietypowe, w porównaniu z innymi roślinami, przystosowania do warunków siedliskowych. Warto zapoznać się również z funkcjonowaniem szklarni, w której rośliny uprawiane są w basenach hydroponicznych. Uprawa hydroponiczna roślin egzotycznych ma wieloletnią tradycję we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym. Rośliny tak uprawiane mają optymalne dla wzrostu warunki i osiągają znacznie większe rozmiary niż rosnące w doniczkach.

alt

Fot. 3. Rośliny uprawiane metodą hydroponiczną (na zdjęciu: pokrzywiec szorstkowłosy – Acalypha hispida).

alt

Fot. 4. Kolekcja Narodowa rodziny Bromeliaceae (na zdjęciu: oplątwa brodaczkowa – Tillandsiausneoides).

Bujna roślinność przybliżająca zwiedzającym egzotykę krain dalekich opiera się przede wszystkim na ciekawych zbiorach paproci, sagowców, aglaonem, difenbachii, bromelii, dracen, krotonów, filodendronów, a także egzotycznych roślin użytkowych, takich jak kakaowiec, kawa, pieprz czarny, wanilia czy kwitnące i owocujące banany. Rośliny subtropikalne sezonowo eksponowane są na całym terenie Ogrodu. W okresie niskich temperatur donice z okazami zwozi się do hali wegetacyjnej, w której zimują.

alt

Fot. 5. Goethea cauliflora w szklarni z basenami hydroponicznymi.

alt

Fot. 6. Monstera deliciosa 'Variegata'.

COPYRIGHT © Daniel Skarżyński 2008Sebastian Gąsior 2016