Dzień Pszczoły

Wrocławski Ogród Botaniczny od początku włączył się do organizacji imprez z Pszczołą w roli głównej. W tym roku Ogród również przygotowuje Dzień Pszczoły.

Naszym celem jest pokazanie, jak wiele zawdzięczamy tym owadom. W naszej szerokości geograficznej aż 85% roślin uprawnych jest owadopylna. Gdyby nie pszczoły rośliny te przestałyby się rozmnażać. Musielibyśmy pożegnać się m.im. z jabłkami, czereśniami, porzeczkami i dyniami. Tymczasem pszczoły są w niebezpieczeństwie. Na ok. 470 gatunków tych owadów w Polsce aż 222 zagrożone są wyginięciem.

Wielki Dzień Pszczół ma również uświadomić nam, jak możemy im pomóc!
W tym celu organizujemy:grę terenową z pszczołą w roli głównej, warsztaty budowania domków dla owadów, pokaz wycinania kłody bartnej.

Chcemy informować Państwa o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w całym środowisku oraz o zagrożeniu ich bytu na skutek nieprzemyślanej, krótkowzrocznej działalności człowieka, działalności bez wyobrażenia jak wiele produktów zawdzięczamy ciężkiej pracy tych pożytecznych owadów.

Znawcy tematu opowiedzą: jak przebiega proces zapylania, czym różni się trzmiel od pszczoły miodnej, jakie są przyczyny ginięcia pszczół, jak pomóc zapylaczom, jakie właściwości mają różne miody i o wielu innych tajemnicach pszczołowatych.

Zapraszamy na prezentację różnych typów uli, miniuli, na prelekcje, opowieści o pszczołowatych i roślinach miododajnych, na kiermasze z miodami i zdrową żywnością oraz z cudnymi kwiatami przeniesionymi na jedwab naturalny. Artystycznie będzie można spełnić się na rozmaitych warsztatach - z użyciem plasteliny, farb, filcu, wełny i wosku. Dla dzieci przygotowany został konkurs plenerowy z atrakcyjnymi nagrodami, a na dorosłych czeka krzyżówka dla ambitnych - i nagrody!

Organizator:
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego,
ul. Sienkiewicza 23, 50-335 Wrocław

Kontakt:
mgr inż. Jolanta Kochanowska
tel.: (71) 322 59 57 w. 20
e-mail: jolanta.kochanowska@uni.wroc.pl


galeria zdjęć
POWRÓT DO MENU