Wystawa „Maria Skłodowska-Curie i kwiaty”

W tym roku przypada 150. rocznica urodzin uczonej, z której my, Polacy, jesteśmy tak bardzo dumni. Maria Skłodowska-Curie, odkrywczyni polonu i radu, dwukrotna noblistka, pierwsza kobieta profesor Sorbony, urodziła się w Warszawie 7 listopada 1867 roku. Nie mogąc studiować w Królestwie Polskim, wyjechała do Paryża i tam już pozostała na resztę życia, mając znacznie większe możliwości rozwoju naukowego. Prestiżowy magazyn „New Scientist” ogłosił ją największą uczoną wszech czasów.

Maria Skłodowska-Curie kochała nie tylko swoją pracę, ale też drzewa i kwiaty, zwłaszcza róże, które uprawiała w pobliżu swojego paryskiego laboratorium. Wolny czas najchętniej spędzała, odbywając wraz z mężem Piotrem Curie piesze i rowerowe wycieczki.

Z okazji jubileuszu Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przygotował wystawę składającą się z kilkunastu plansz, na których zamieszczono fragmenty biografii Marii Skłodowskiej-Curie, jej listów i książek, traktujące o jej związkach z przyrodą, a także o pracy i życiu osobistym.

Wystawa była już prezentowana w ogrodach botanicznych w Krakowie, Warszawie i Lublinie (tamtejszy Uniwersytet nosi imię uczonej). Od 13 września do 1 października br. można ją będzie obejrzeć w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, w cenie biletu wstępu. Zapraszamy!

maria i kwiaty