Jesienne spotkanie z ptakami

Trudno wyobrazić sobie ogród bez naszych skrzydlatych przyjaciół.

Ptaki to bardzo istotne ogniwo łańcucha pokarmowego. Zjadając owady i drobne gryzonie przyczyniają się do zachowania równowagi biologicznej w przyrodzie. Dzięki temu są naszymi sprzymierzeńcami w ochronie roślin przed szkodnikami. Ptaki owadożerne jak sikory, szpaki, czy jaskółki nierzadko spożywają tyle pokarmu ile same ważą.

Drozdy, jemiołuszki, sójki chętnie zjadają niektóre owoce drzew i krzewów, np. głogu, jarzębu, śliwy tarniny, czym pomagają roślinom w rozsiewaniu i rozprzestrzenianiu się na większe odległości.

Spacerując w parku czy ogrodzie często wsłuchujemy się w piękny śpiew ptaków, który przynosi nam odprężenie i ukojenie, tworząc większą więź człowieka z przyrodą.

Szybujące wysoko w podniebnych przestworzach ptaki, są dla nas symbolem wolności. Pośredniczą między światem ludzi i niebiosami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych ciekawych stworzeń, przyjdź na warsztaty ornitologiczne do Ogrodu Botanicznego. Zajęcia poprowadzą ornitolodzy z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Warsztaty obejmują trzy bloki tematyczne: obserwacje ptaków przy karmniku, łapanie ptaków w sieci ornitologiczne i ich obrączkowanie, spacer po Ogrodzie w poszukiwaniu ptasich gniazd.

Na warsztatach nauczysz się rozpoznawać różne gatunki ptaków, dowiesz się jak właściwie dokarmiać skrzydlatych przyjaciół zimą oraz jak prawidłowo powiesić budki dla ptaków.

Organizator:
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego,
ul. Sienkiewicza 23, 50-335 Wrocław

Kontakt:
mgr inż. Justyna Kiersnowska
tel.: (71) 322 59 57 w. 18
e-mail: justyna.kiersnowska@uwr.edu.pl


galeria zdjęć
POWRÓT DO MENU